Онлайн платформа державних закупівель Прозорро була утворена для запобігання «договорняків» та корупційних схем при купівлі-продажу товарів, робіт чи послуг державними та комунальними підприємствами та установами. За час функціонування системи ProZorro з 2016 року цей сервіс допоміг державі отримати мільярди гривень, які раніше осідали в карманах корупціонерів. Через онлайн систему Прозорро приватні підприємці та компанії мають можливість купувати та продавати різні товари, сировину, техніку, пропонувати роботи та послуги.
Інформацію про нові тендери та особливості процедури електронних торгів можна знайти на партнерських ресурсах. Одним з авторизованих майданчиків є Mega Sale, на який можна перейти за посиланням megasale.com.ua
Види «сірих» схем на Прозорро та методи боротьби з ними
Сайт ProZorro розроблявся таким чином, щоб забезпечити максимальну прозорість та публічність всіх процедур та документів. Але ті, хто звик наживатися на корупційних схемах, почали вигадувати способи, як обійти систему ProZorro.
Які методи використовуються корупціонерами та мають ознаки незаконних оборудок:
1. Домовленості зі спаринг-партнерами. В такій схемі кілька фірм-учасників домовляються між собою подати документи і створити ілюзію змагання. Перемагає одна компанія, бо інші навмисно завищують свої цінові пропозиції. Виявити такі «договорняки» можна, порівнявши подану від учасників тендерну документацію. В більшості випадків вона ідентична, відрізняється тільки цінова частина.
2. Участь кількох пов’язаних компаній. У тендері можуть приймати участь фірми, які належать родичам. Замовник зобов’язаний перевіряти пов’язаність компаній-учасників. На спеціальних ресурсах за кодом ЄДРПОУ можна побачити, хто є кінцевим бенефеціаром і чи не пов’язані між собою учасники одного аукціону.
3. Участь фіктивних фірм. Це можливо тільки за домовленості замовника і учасника. Встановлюються низькі кваліфікаційні вимоги (немає вимог до оснащення підприємства, матеріально-технічної бази, наявності висококваліфікованих робітників тощо). Фіктивна компанія встановлює низьку ціну, бо не буде виконувати замовлення чи виконає його на дуже низькому рівні.
4. Дроблення закупівлі. Крупні угоди, які підпадають під категорію «європейських торгів», можуть бути роздроблені на кілька окремих аукціонів. Це незаконна схема, яку потрібно виявляти за однаковими умовами та вимогами.
5. Дискримінація учасників. Інколи замовник та постачальник домовляються між собою. І тоді замовник висуває такі умови, які не можуть виконати інші учасники. Це навмисна дискримінація.
Щоб не було порушень, всі учасники можуть контролювати і оголошення замовника, і хід підготовки і проведення онлайн аукціону.