Газ, як багато інших товарів, відтепер можна продавати та купувати в Україні через біржу. На Українській енергетичній біржі проводяться електронні аукціони, які дозволяють купувати блакитне паливо по ринковій ціні напряму у постачальників без посередників. Вартість природного газу формується на основі біржових котирувань, які постійно оновлюються. Більш детально можна дізнатись за посиланням: www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/.
Як працює біржа газу
Газ, як і інші товари, продається на товарній біржі. Біржі нагадують оптові ринки або просто виступають в якості механізму для реєстрації товарних угод для цілей оподаткування. Сучасні товарні біржі – результат тривалої еволюції різних форм оптової торгівлі і одночасно один з видів організованого товарного ринку. До XVI ст. бурхливий розвиток торгівлі в зв’язку з відкриттям Америки та зміцненням капіталізму в Європі призвів до появи постійних, а не періодичних місць торгівлі. Виникли спеціалізовані торгові центри, в своєму роді оптові магазини, іншими словами, з’явилися біржі.
У чому переваги біржової торгівлі в порівнянні зі звичайною (між індивідуальними виробниками та споживачами без включення в процес торгівлі будь-яких посередників):
- біржова торгівля дозволяє продавцям та покупцям певного товару легше знайти один одного;
- біржа забезпечує механізм встановлення ціни;
- торгівля газом відбувається за певними правилами;
- чесна конкуренція та рівні умови для учасників;
- ринкова ціна на основі попиту та пропозиції.
Спеціалізовані біржі
Великі сучасні класичні товарні біржі спеціалізуються на торгівлі вузько обмеженим колом сировинних товарів. У їх числі – кольорові метали (мідь, свинець, олово, нікель цинк, алюміній), дорогоцінні метали (золото, срібло, платина, паладій), продуктові товари (цукор, кава, какао-боби, зернові), а також ряд інших сировинних товарів сільськогосподарського походження (бавовна, шерсть, джут, натуральний каучук, рослинні масла). Об’єктами біржової торгівлі Української енергетичної біржі, окрім природного газу, є нафта, нафтопродукти, деревина, добрива та ін.
Як правило, на товарних біржах функціонують такі секції: торгівлі готівковими (реальним) товаром, торгівлі майбутнім товаром чи договорами поставки, торгівлі типовими контрактами, бартерних операцій та аукціонного продажу. Виділення секцій може здійснюватися і за групами товарів.